Obrázok

Traja na lodi

Reklamy

One thought on “Traja na lodi

 1. Autor diela – http://www.jaroslav-rona.cz/dila/myticka-lodj/
  A prečo je tak vysoko? Možno sa báli, že ju veľká voda zoberie do Čierneho mora 😛
  Jaroslav Róna o svojej soche Mýtická loď

  „Vzhľadom na tom, že socha stojí na brehu Dunaja, v areáli River Parku, logicky som hľadal inšpiráciu v mohutnej rieke a jej význame. Dunaj ako jediná rieka na našom kontinente tečúca od západu na východ zohrávala po celé tisícročie významnú úlohu v histórii mnohých národov.
  Socha by mala vzdávať hold tejto veľkolepej rieke a mestu, ktoré vzniklo na jej brehu, kde sa striedali rozmanité kultúry.

  Takáto socha zatiaľ mestu chýba. Motív lode ma napadol hneď. Jednak vychádzal z mojej predchádzajúcej tvorby, no okrem toho sa nádherný tvar lode hodí k horizontálnosti rieky aj nábrežnej promenády. Loď je pre toto miesto ideálnym námetom, pretože v sebe spája motív cesty, toku času, vývoj a putovanie ľudskej rasy časom a priestorom.

  Z estetických, kompozičných a významových dôvodov som loď vysunul na troch stĺpoch do výšky, aby pripomínala sochy starovekých bohov, ku ktorým sa ľudia prihovárajú a na ktorých sa obracajú.
  Základňu pre loď tvorí trojstupňová pyramída, ktorú podporuje archaizujúci výraz sochy, a zároveň môže byť aj miestom stretnutia a oddychu návštevníkov River Parku.

  Figúry, ktoré sa plavia v lodi, sú takisto symbolické. Muž vzadu svojou silou a rozhodnosťou riadi loď v nebezpečných prúdoch, žena v strede je drahocenným nákladom, vznešená a krásna kráľovná – matka, ktorá nesie v sebe zárodok nového života, nádej aj budúcnosť.

  Treťou figúrou je pes – večný spoločník a ochranca človeka, dokáže predpovedať nebezpečenstvo a upozorniť na neho včas. Je to loď života.

  Pre loď aj posádku som vybral zjednodušené monumentálne tvary vychádzajúce z egyptských a asýrskych reliéfov, ktoré používajú siluetu ako hlavný výrazový prostriedok, najlepšie sa to uplatňuje proti oblohe a širokej vodnej hladine.

  Rád však nechávam priestor všetkým návštevníkom pre ich vlastnú interpretáciu môjho diela.“

  Čítajte viac: https://bratislava.sme.sk/c/5552904/sochu-jaroslava-ronu-konecne-odhalili-slubuju-aj-dalsie.html#ixzz4lkS0I6TH

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s