Obrázok

Na Rybné námestie padol súmrak

IMG_3400

Reklamy

5 thoughts on “Na Rybné námestie padol súmrak

  1. Tento morový stĺp sa veľmi podobá tvojmu detailu, ale chýba mi tam ten anjel…Určite to bude z rovnakého obdobia…V podstate mor sa šíril v rovnakom období a tak morové stĺpy z jedného roku nachádzame vo Viedni, Budapešti a dokonca aj v Krakove…

    1. Pred rokom 1532 stála na brehu Dunaja pevnôstka „nový či biely tábor” ako predsunuté opevnenie mesta. Zbúrali ju v obave, že by ju prichádzajúci Turci mohli po prípadnom obsadení použiť ako opevnený bod v boji proti mestu.

      Na západnej strane priestranstva a neskôr aj na jeho južnej strane vznikala v 18. storočí trvalá radová zástavba. Na východnej strane stáli až do 80. rokov 18. storočia mestské hradby, a nižšie bol zachovaný priehľad do priestoru pred južnými hradbami, ktorý sa mal stať Hviezdoslavovým námestím. Zátoku na južnej strane neskoršieho Rybného námestia postupne zasypávali, a po roku 1750 tam postavili prvé meštianske domy, ktoré oddelili vznikajúce námestie od toku Dunaja. Novostavbám v roku 1765 hovorili „Neustift” (Nové sídlisko) a vznikajúce námestie, na ktorom od roku 1714 stál kamenný morový stĺp so súsoším Najsvätejšej Trojice, je označené ako „Wedritzer Platz” (Vydrické námestie). Až od 80. rokov 18. storočia sa ustálil názov „Fischplatz” – „Rybné námestie”.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s