Poštová schránka č. 1

Reklamy

7 thoughts on “Poštová schránka č. 1

    1. Budem teraz trochu podrobný, ale pokúsim sa osvetliť aj širší kontext súsošia: Poštová ulica bola v rámci rekonštrukcie (rok 2000) celkovo naprojektovaná kanceláriou Bogár Králik Urban ako alegorický architektonický dekoratívny prvok s rôznymi detailmi. V hornej časti po koľajnice električky sa nachádza 31 svetelných lámp ako symbol 31 poštových pečiatok. V dolnej časti od koľajníc po Námestie SNP sa nachádza ďalších 17 lámp, teda spolu symbol 48 najstarších poštových pečiatok – spomienka na históriu tohto remesla. Na protiľahlej strane od hotela Crowne plaza sú nové lampy, lavičky a odpadkové koše. Ich autormi sú špičkoví svetoví dizajnéri Philippe Starck a Jean Michel Wilmotte. V hornej časti Poštovej ulice sa ďalej nachádza Austria Trend Hotel, alebo tzv. Známkový dom – okná má riešené ako poštové známky. Pretože na tomto území mala byť raz stavebná uzávera metra, museli architekti vyriešiť povrch lacným, no estetickým spôsobom. Dominantou sa stal symbolický koberec z červenej dlažby v dĺžke asi 200 metrov, ktorý je tesne pred vyústením na Hodžovom námestí (pred podchodom) preložený sivou štvorcovou dlažbou v tvare poštovej známky, najväčšou poštovou známkou v Bratislave (biely ozubený okraj), červený koberec má pripomínať, že tam bol odpočinkový priestor bratislavskej najstaršej poštovej inštitúcie a v prípade potreby sa dá zrolovať. Na Poštovej ulici boli zoradené poštové koče. Na pravom okraji ulice sú presvetlené sklobetónové poštové pečiatky. Na nich sa nachádza text (poštová adresa) tých miest, s ktorými prišla postupne Bratislava do kontaktu – v hornom úseku ulice ich prostredníctvom vzniklo virtuálne spojenie Bratislavy so svetovými metropolami, od Viedne až po Toronto. V dolnej časti ulice nesú pečiatky mená najdôležitejších zastávok slovenského úseku historickej kráľovsko-cisárskej poštovej cesty Magna Via. V hornej časti ulice je fontána Svetový poštár s dvojstupňovým bronzovým chrličom s plastikou, ktorá je odliata z hydronálie. Podľa autora Martina Lettricha plastika symbolizuje globálne a nepretržité komunikačné prepojenie, ktoré v živote zabezpečujú a zdokonaľujú konkrétni ľudia. V dolnej časti ulice sa nachádza toto súsošie, vyhotovil ho sochár Ladislav Sabo a pokúsil sa vytvoriť akúsi komunikačnú väzbu medzi svojím dielom a okolím, čo sa mu celkom podarilo, keďže niekedy počas dažďa tieto dve dievčatá ľudia prikryjú vlastnými dáždnikmi :). Zároveň je to aj funkčná poštová schránka, takže má i praktické využitie.

      1. Toto bol naozaj vyčerpávajúci komentár. Vďaka! Viacej prvkov z tejto zóny som už uverejnila na mojom inom blogu – Mojich365dní a aj na Mimi a jej svet.

    1. Hanka, myslím, že si ju už mala možnosť vidieť na jednom českom blogu. Aj ja som ju už uverejnila dávnejšie na blogu Mojich365dní… Dlho som si myslela, že to je nefungujúca schránka, ale skutočne do nej môžeš vhodiť pohľadnicu, keď si to raz s tým záujmom o Bratislavu rozmyslíš 🙂 Keď som sa dočítala o tvojom vzťahu k môjmu mestu, tak som sa pýtala sama seba, či ti aspoň tento môj blog nezmenil názor o Bratislave.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s